Blog

2022 Römork Çeki Demiri Rehberi

2022 Römork Çeki Demiri Rehberi

Araçlara römork veya karavan bağlantısı sağlayan ve araçların arkasına takılan mekanizmaya çeki demiri adı verilir. Çeki demiri olmadan römork bağlantısının sağlanması mümkün değildir.

Aracınıza römork çeki demiri bağlatmak istiyorsanız, sizin için hazırladığımız 2022 römork çeki demiri rehberi başlıklı yazımızı okumaya devam edin.

Römork Çeki Demirleri Hangi Araçlara Monte Edilir?

Römork taşıyıcılığını üstlenecek olan aracınızın öncelikle buna uygun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Çeki demiri satan firmalar size bu konuda yardımcı olabilir.

Römork çeki demiri taktırabilmeniz için gereken diğer koşullar şu şekildedir;

 • Aracınıza takılacak olan çeki demirinin mutlaka Avrupa Topluluğu EC94/20 standardı belgesinin olması gerekir. Eğer bu belge olmazsa ilerleyen süreçlerde güvenlik açısından sorunlar yaşayabilirsiniz.
 • 750 KG ALTI O1 sınıfı römork ya da karavanlarda aracınızın plakasının (mühürlü olma şartı yoktur) römorka takılması veya mutlaka yazılması gerekir. Bu şart Karayolları Trafik Yönetmenliği tarafından alınmıştır. 750-3500 arası O2 sınıfı römork ya da karavanlarda ise ruhsatlı olmalarından dolayı kendi plakaları takılı olmalıdır.
 • Çeki demiri olmadan römork kullanımı gerçekleştirilemez.
 • O2 sınıfı ruhsatlı Römork ya da karavan kullanabilmeniz için BE sınıfı ehliyet sahibi olmanız şarttır. Bu ehliyet ile 3500 kg ağırlığa kadar römork kullanabilirsiniz.
 • Römork çeki demirinizi mutlaka montajı gerçekleştirmek için yetkilendirilen servisler tarafından monte ettirmelisiniz.

 

Römork Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İlk olarak ehliyetinizin römork taşımak için yeterli düzeyde olmasına dikkat etmelisiniz. Bu da az önce bahsettiğimiz O2 sınıfı için BE sınıfı ehliyetine sahip olmanız gerektiğini gösteriyor.

 • O2 sınıfı Römork ya da karavan kullanmadan önce plaka takılması şartlardan bir tanesiydi. Bu plaka takıldıktan sonra trafiğe tescil ettirmeniz gerekiyor.

 • Aracınızın taşıma kapasitesine göre uygun römorku seçtiğinizden emin olun. Boy, hacim, açık veya kapalı kasa tercihinize göre römorkunuzu belirleyebilirsiniz.

 • Römork alacağınız firmanın römork sınıfına göre gerekli tip onay belgelerinin olduğuna dikkat etmelisiniz.

 • Taktırdığınız çeki demiri ile römork kaplininin ölçüleri aynı olmalıdır.

 • Römork boşken sürüş esnasında daha dikkatli olmalısınız.

 • Hem römorkunuzun hem de aracınızın yürür aksamı sorunsuz olmalıdır.

 • Römork çeki demirine binen düşey ağırlık aracın izin verdiği kg da olmalıdır. Bu sebeple römorkun dengeli yüklenmesine dikkat etmelisiniz.

Römork Çeki Demiri Ruhsata İşleme

Aracınızın uygunluk belgesine bağlı olarak TSE onaylı, aracınıza özel proje çizilir. Bu doğrultuda aracınızın TSE incelemesi gerçekleştirilir. TSE araç kontrol merkezinden sonra onaylanan proje ile notere  gidilir ve ruhsatta gereken değişiklikler yapılır.

Eğer çeki demirinizi ruhsata işlemezseniz cezai işlem uygulanır. Olası bir kaza durumu söz konusu olursa ruhsata işlemediğiniz durumda alacağınız ceza daha büyük olur. Bu sebeple mutlaka aracınızın çeki demirini ruhsata işlemelisiniz.

Çeki Demiri İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Çeki Demiri Montajı Araca Zarar Verir Mi?

Hayır, aracınıza çeki demiri monte edilirken herhangi bir delici, kesici işlem veya kaynak işlemi uygulanmaz. Çeki demiri, aracınızda mevcut olan bağlantı noktalarına vidalanarak monte edilir. Aracınız zarar görmez.

Her Araca Çeki Demiri Takılabilir Mi?

Römork çekmeye uygun olan her araca çeki demiri takılabilir. Aracınızın römork veya çeki demirine uygunluğunu gerekli firmalardan kontrol ettirebilirsiniz.

Çeki Demiri Yerinden Çıkabilir Mi?

Doğru montaj edildiği takdirde hiçbir çeki demiri yerinden oynamaz, çıkmaz. Bu hem sabit hem de geçmeli çeki demirleri için geçerlidir.

Römork Taşırken Aracın Hızı Ne Kadar Olmalıdır?

Römork taşıma esnasında aracın hızını etkileyen birçok etken mevcuttur. Römorkun yapısı, yolun durumu, aracın ve römorkun ağırlık oralarına göre uygun hızda gitmelisiniz. Hız limitini aşmamaya özen göstermelisiniz.

Çeki Demiri Taktırmak Gerekli Midir?

Çeki demiri, taşımacılığın en ekonomik ve tercih edilen yoludur. Römork veya karavan taşımacılığınızda taktırmanız sizin için daha iyi olur. Günümüzde her 5 aracın 3’ünde çeki demiri vardır.


scroll up