Blog

Amerikan Tipi Çeki Demiri

Amerikan Tipi Çeki Demiri

Amerikan Tipi Çeki Demiri

Doğa ve kamp turizmine olan ilgi son yıllarda giderek artmaktadır. Dünya çapında yaşanan pandemi süreci turizme olan bakış açısını ve tatil anlayışını değiştirmiştir. İzole bir tatilin tartışmasız en konforlu ve ilgi göreni karavanla çıkılacak olan tatillerdir.

Araçlarımıza monte edilen çeki demiri veya çeki kancası sayesinde römork, karavan, eşya römorkları, tekne römorkları, motosiklet römorkları ve evcil hayvanlar için özel tasarlanmış römorklar gibi sistemleri araçlarımızla çekilebilir hale getirebiliriz. Çeki demirleri araç çeşitlerine kullanım tiplerine ve belirlenmiş standartlar dahilinde üretilir.

Amerikan Tipi Çeki Demiri

Çeki demiri temel olarak römorku çekecek aracın arkasına monte edilen ve iki aracı birbirine bağlantısını sağlayan metalden üretilmiş aparatlardır. Genelde arka tamponun altında konumlandırılır.

Kuzey Amerika’da çeki demirleri sabit tip ve sökülebilir tip olarak iki üst başlıkta incelenir. Sabit çeki demirleri çeki topuzunun araç şasisine doğrudan monte edilir. Sökülebilir tip çeki demirlerinde ise çeki topuzu isteğe bağlı şekilde kullanıcı tarafından sökülebilir, araç şasisine çeki topuzunun sökülebilmesini sağlayan bir ara bağlantı parçası kullanılarak montajı sağlanır.

Çeki kancalarının uç kısımlarında çeki topuzu adı verilen küre şeklinde bölümler bulunur. Çeki topuzu ölçüleri çekilecek yükün büyüklüğü, tipi ve çekiş yapılacak arazi şartlarına göre değişiklik gösterir.

Amerikan tipi çeki demirlerinde kullanılan çeki topuzu ölçüleri aşağıdaki gibidir:

            -47.6 mm

            -50 mm ISO standardı

            -50.8 mm

            -58.7 mm ağır yük

            -76.2 mm ağır yük

Kullanım amacına göre uygun çeki topuzu seçimiyle birlikte çekilecek römorkun kaplin ölçüsünün uyumlu olması çok önemlidir. Çok küçük ölçüsel farklılıklar olsa dahi uygun ölçülere sahip olmayan ekipman kullanımı ciddi sorunlara sebep olabilir.

Amerikan Tipi Çeki Demiri Fiyatları

Ülkemizde çeşitli amaçlar ve standartlara uygun çeki demiri üretimi ve montajı yapılmaktadır. Çeki demirleri üretildiği malzeme, montaj tipi, çekilecek yükün tipi gibi değişkenlere bağlı olarak geniş bir skalada fiyatlandırılmaktadır. Size uygun çeki demirini alanında profesyonel hizmet sunan kuruluşlardan destek alarak seçebilirsiniz. Gelişen sanayi ve teknoloji sayesinde dünya standartlarında çeki demiri Ankara ilimizde üretilmektedir.


scroll up