Blog

Ankara Çeki Demiri

Ankara Çeki Demiri

Römork ya da karavanların araçlara bağlantısını sağlayan, genellikle araçların arka tamponunun altında tutturulan metal bağlantı parçalarına çeki demiri denir. Ankara çeki demiri konusunda kaliteli hizmetin sağlandığı büyük şehirlerden biridir. Kaliteli çeki demiri takılması sayesinde motorsuz araçların çekilmesi başarılı bir şekilde sağlanır.

Çeki Demiri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çeki demiri seçerken dikkat edilmesi gereken ilk unsur, çeki demirinin Avrupa Topluluğu EC94 /20 belgesine sahip olmasıdır. Bu belgenin olmaması çeki demiriyle ilgili güvenlik sorunlarına sebep olabilir. Bunun dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur araca en uygun çeki demirinin tespit edilmesidir. Farklı araç modellerine göre farklı çeki demiri ürünleri mevcuttur. Kullanım özellikleri ve araç da dikkate alınarak en uygun çeki demiri takılmalıdır.

Çeki Demiri Ne Kadar Yük Çekebilir?

Çeki demirinin dayanıklığıyla birlikte aracın dayanıklığı da bu noktada önemlidir. Örneğin 300 kg çekebilme kapasitesi olan bir araç ile 3500 kg çekebilme kapasitesi olan bir aracın çeki demiri ölçüleri aynı olsa da aracın gücüne göre değerlendirilir. Kısacası çeki demirinin ne kadar yük çekebileceği aracın kapasitesi ile doğrudan bağlantılıdır.

Çeki Demiri Fiyatları

Çeki demiri üretimi her araca ayrı olarak gerçekleştirildiğinden dolayı araca, aracın kapasitesine, çeki demirinin türüne ve kullanım amacına göre çeki demiri fiyatları değişiklik göstermektedir. Her araç modeli için kullanılabilecek uygun çeki demiri birbirinden farklıdır. 

Çeki Demiri Araca Zarar Verir Mi?

Aracın kapasitesine ve çekilecek yükün ağırlığına göre araç ile yük arasındaki dengeyi sağlamak gerekmektedir. Doğru bir şekilde tespit edildiği takdirde çeki demirinin araca herhangi bir zararı olmaz.  

Çeki Demiri Hangi Durumlarda Araca Monte Edilir?

Aracın teknik şartnamesinde yer alan özellikleri arasında römork çekebilme özelliği belirtilmişse, o araca çeki demiri takılmalıdır. Ancak yüklü ağırlığı 750 kilogramı aşan römorkların tescil edilmesi ve römorka ruhsat ile plaka alınması gerekmektedir. Aynı zamanda araç kullanıcısının ehliyetinin de BE sınıfı olarak bu duruma uygun olması gerekmektedir. Bunun için sürücünün römorklu direksiyon sınavına girerek başarılı olması ve ehliyetine bu durumu işlemesi gerekir.

Ankara çeki demiri konusunda en kaliteli hizmet ve tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 


scroll up