Blog

Çeki Demiri Aracıma Takıldıktan Sonra Ne Yapmalıyım?

Çeki Demiri Aracıma Takıldıktan Sonra Ne Yapmalıyım?

Çeki Demiri Aracıma Takıldıktan Sonra Yapılacak İşlemler Nelerdir?    

Çeki demiri 'nin aracınıza takılmasının ardından öncelikle gerekli kontroller yapılmalıdır. Eğer aracınız güçlü bir aküye sahip ise çeki demiri yardımı ile aracınıza bağlanan örneğin karavanın içerisindeki buzdolabının dahi çalışma ihtimali vardır ancak aracınızın aküsü karavanınızın aküsünü şarj edemez.  Aracınıza çeki demiri yardımıyla eklenen araç arasındaki elektronik aksam tek tek kontrol edilmelidir. Ayrıca bağlantı noktaları ile ilgili kesinlikle eksiklik bulunmaması gerekiyor.

Çeki demiri 'nin aracınıza takılmasının ardından araç muayene götürülmelidir. Bu muayene TSE muayenesidir. Yani aracınızla başka bir aracı taşıyabileceğinizi tescil ettirmeniz gerekmektedir. Muayene ücreti 340tl’dir. Aksaklık yaşamamak için evraklarınızın eksiksiz olduğundan emin olun. Aracın muayenede gerekli şartları karşıladığı tescillendikten sonra ve muayeneden geçmesinin ardından notere gidilir noter ücreti 170 TL’dir. Ancak noter ücreti değişiklik gösterebilir. Noter de TSE belgesinin onaylatılmasının ardından çeki demiri taktırma işleminin maliyeti ortalama 2550 TL’yi bulmaktadır. Aracınıza çeki demiri taktırmak konusunda zaman ve bütçe ayırmanız oldukça önem gerektirmektedir.

Çeki Demiri Projemi Teslim Aldıktan Sonra Ne Yapmalıyım?       

Çeki demiri projeniz aracınıza uygun bir şekilde hazırlandıktan sonra çeki demirinizi taktırmaya gitmelisiniz. Çeki demirini taktırma işlemi en az yarım gün sürmektedir zamanınızı buna göre ayarlamakta fayda var. Çeki demiri taktırma işlemi öncellikle aracınızın aksamlarına bağlıdır. Projenin ardından çeki demirinizin takılması için aracınızın tamponunun da sökülmesi gerekebilir. Ancak zaten projeniz aracınızın tüm özellikleri göz önüne alınarak hazırlanmış olduğundan bu aşamadaki işlemler montaj ve elektrik aksamı ile ilgili işlemlerdir yani proje aşaması tamamen aracınıza uygun olarak şekillenmektedir. Ayrıca hem şase hem 12 volt elektrik aküden alınarak çeki demirine takacağınız aracın elektronik aksamının araçtan araca geçmesini sağlar. Yani aküden alınan bir priz ile çeki demirine bağlanacak olan aracın elektrik ihtiyaçları giderilmiş oluyor.

Çeki Demiri Ankara

Ankara da çeki demiri işlemleri için dünya standartlarında proje hazırlayan birçok firma var. Çeki demiri projesi hazırlayan şirketlerin birçoğu Ankara Ostim’ dedir. Ayrıca çeki demirinin projesinden başlayarak gerekli olan birçok yan parçayı ve daha fazlasını yine Ankara da bu bölge de bulabilirsiniz.

 


scroll up