Blog

Çeki Demiri Fiyatları Ankara

Çeki Demiri Fiyatları Ankara

Römork ya da karavan çekilmesi için gereken metal, kanca görünümündeki bağlantı materyaline çeki demiri denir. Her araca farklı çeki demirleri mevcuttur. Çeki demiri fiyatları Ankara içerisinde bulunan firmalar tarafından, çeki demirinin türüne ve araca göre değişiklik göstermektedir.

Römork ve Çeki Demiri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Çeki demiri kullanabilmek için, takılacak olan çeki demirinin Avrupa Topluluğu EC94/20 standardı belgesinin olması gerekmektedir.
  • Çeki demirinin yetkili montaj merkezlerinde takılması gerekir. Montajı takiben, çeki demiri araç ruhsatına işletilmelidir.
  • Römork kullanabilmek için çeken aracın plakasının römorka takılması veya yazılması şarttır. Bu karar Karayolları Trafik Yönetmeliği ile düzenlenmiştir.
  • Yük ağırlığı 750 kg üzerinde olan römorkların tescil edilmesi ve sürücünün römorklu direksiyon sınavına girerek ehliyetine işletebilmesi gerekir.
  • Römork kullanabilmek için araçta kesinlikle çeki demiri olması gerekir. Sonrasında ise ihtiyaca göre uygun römork çeşidi belirlenir.
  • Çeki demiri takılabilen her araca römork takılabilir. Aracın teknik belgelerinden çeki demiri takılıp takılamayacağı öğrenilebilir.
  • Çeki demiri takılırken mekanik ve elektrik işlemler gerektiğinden dolayı alanda profesyonel kişilerce takılması daha sağlıklı olur.

Çeki Demiri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk olarak çeki demirinin Avrupa Topluluğu EC94/20 standardı belgesinin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu belgenin olmaması güvenlik açısından ilerleyen süreçlerde sorun yaratır. Her araç için tasarlanan çeki demiri modeli farklılık gösterir. Bu sebeple aracın modeline en uygun çeki demiri seçilmelidir. Çeki demirinin kullanım özellikleri açısından sabit, portatif veya topuzlu çeki demirleri arasından karar verilmesi gerekir.

Römork Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Römork kullanımı hem çevrenin güvenliği hem de kişisel güvenlik açısından önemlidir. Bu sebeple kurallara dikkat edilmesi gerekir. Bu kurallardan en önemlileri römorkta araç plakasının yer alması, römork elektrik sisteminin, stop sinyalleri ve lambasının çalışıp çalışmadığını kontrol etmektir. Aynı zamanda normal hız limiti araca müsaade edilen limitin 10/ km altında  olmalıdır. Ani frenlerden ve ani direksiyon hareketlerinden kaçınmak gerekir. Bu koşullara uyulduğunda römork kullanmanın güvenlik açısından herhangi bir zararı bulunmaz.

Aracınıza en uygun çeki demiri çeşitleri ya da çeki demiri fiyatları Ankara hakkında detaylı bilgi almak için hemen bizimle iletişim kurun!


scroll up