Blog

Çeki Demiri Maliyeti Neye Göre Değişir?

Çeki Demiri Maliyeti Neye Göre Değişir?

Çeki demiri maliyeti; aracın ihtiyacına, çeki demirinin modeline ve kalitesine göre değişiklik gösterir.

Aracınıza uygun çeki demirinin hangisi olduğunu öğrendikten sonra yüksek kalitede çeki demiri satın almak için Hazelser ile iletişime geçebilirsiniz.

Çeki Demiri Nedir?

İki taşıtın birbirine tutturulmasını sağlayan metal parçaya çeki demiri adı verilir. Genellikle arka tamponun altına takılır. Hem motorlu hem de motorsuz araçların çekilmesi için uygundur.

Çeki Demiri ile Hangi Araçlar Çekilebilir?

Çeki demiri takıldıktan sonra genellikle uygun römorklar kullanılarak taşıma işlemi gerçekleştirilir. Uygun römorklar aracılığıyla; motosiklet, otomobil, tekne, ATV, Jet Ski, çekme karavan başta olmak üzere birçok araç çekilebilir.

Çekilecek olan taşıtın ağırlığına bağlı olarak iki türde çeki demiri vardır. 750 kg üzeri ve altı ağırlıktaki araçlar için farklı koşullar mevcuttur.

Araç sahibinin BE ehliyeti sahibi olması gerekir.

Çeki Demiri Montajı Nasıl Yapılır?

Çeki demiri, aracın arka tamponunun ortasına yerleştirilir. Çeki demiri montajının dikkatli yapılması ve sonrasında test edilmesi son derece önemlidir. Aksi takdirde ilerleyen süreçlerde çekme işlemi uygulanırken sorunlara yol açabilir.

Çeki demiri montajı yapılırken herhangi bir elektronik veya kesici alet uygulanmaz. Bu sebeple araca herhangi bir zararı yoktur.

Çeki Demiri Her Araca Takılabilir Mi?

Otomobil üreticisinin onayladığı her araç için çeki demiri montajı uygundur.

Çeki Demiri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk olarak araca uygun çeki demiri seçilmelidir. Farklı araç modellerine uygun olacak şekilde farklı çeki demiri çeşitleri vardır. Çeki demiri imalatçıları, aracınıza uygun çeki demirinin hangisi olduğuna dair bilgilendirme yapmaktadır.

Çeki Demiri Ruhsata İşlenmeli Midir?

Karayolları Trafik Kanunu’na göre araca yapılan değişiklikler en geç 1 ay içerisinde ruhsata işlenmelidir. Ruhsata işlenmemesi durumunda, ilerleyen süreçlerde oluşabilecek kazalarda suç unsuru olarak gösterilir. Bu sebeple çeki demiri ruhsata işlenmelidir.

Çeki Demiri Ruhsata Nasıl İşlenir?

TSE onaylı Montaj Uygunluk Belgesi ile noterde çeki demiri ruhsata işleme gerçekleştirilebilir. Montaj uygunluk belgesi, montajı yapan firma tarafından temin edilir. Temin edildikten sonra araç ile birlikte TSE tarafından onaylanır. Ruhsata işlemeden önce aracın geçerli muayenesi olması zorunludur.


scroll up