Blog

Çeki Demiri Ruhsata İşletme

Çeki Demiri Ruhsata İşletme

Çeki Demiri Ruhsata İşletme

Çeki Demiri Ruhsata İşletme


Araçlara montajı yapılan çeki demiri veya çeki kancası kullanılarak aracımızın motor gücünü kullanarak çeşitli römorkları çekebiliriz. Karavanlar, tekne römorkları, evcil hayvanları taşımak için kullanılan römorklar aracımızın tipine ve motor gücüne bağlı olarak çekebileceğimiz römork tipleri arasında sayılabilir. Aracımızla bir römorku çekmek çeşitli güvenlik standartlarına tabi tutulmaktadır.

 

Ruhsata İşleme Süreçleri


Çeki demirlerinin ruhsata işletme süreçleri aracınızın ve çekeceği römorkun tipine bağlı olarak uygun kapasiteli çeki demirinin tespiti ile başlar. Uygun kapasiteli çeki demirini ruhsata işletmek için, uygunluğu tespit edilen çeki demirinin e-belgesine (ECE R55) sahip olması şartı aranmaktadır.

Bu belgeye sahip olmayan çeki demirlerinin ruhsata işlenmesi mümkün değildir. Ayrıca uygun güvenlik standartlarına sahip çeki demirinin yetki belgesine sahip bir servis tarafından montajı yapılmalıdır. Montajı yapan servisin araç ve çeki demiri için proje çizim desteği vermesi önemli bir husustur proje çizimi olmayan çeki demirlerinin montajları doğru yapılmış olsa dahi ruhsata işlenmesi mümkün değildir. Yetki belgelerine sahip teknik servis tarafından montajı yapılan çeki demiri için servis tarafından TSE Montaj Uygunluğu Raporu hazırlanır.

 

Arabaya Çeki Demiri Taktırmak


Arabaya çeki demiri taktırmak için yetkili servisin hazırladığı ECE R55 belgesi TSE Montaj Uygunluğu Raporu, çeki demirinin montajı yapılan aracın ruhsatı, araç uygunluk belgesi, yetkili servis tarafından verilecek çeki demiri faturası ve montaj faturası, çeki demirinin montajdan sonra araç üzerindeki fotoğrafları, çeki demiri montaj kılavuzu, çeki demiri kalite evrakları, gümrük beyan belgeleri ile birlikte TSE Araç Kontrol Merkezine başvurulur.

 

TSE Araç Kontrol Merkezinde yapılacak kontrollerin uygun olması durumunda alınacak evraklarla İl / İlçe Trafik Tescil Merkezinde ruhsat onayı alınır. Çeki demiri uygunluk raporu alınma ve ruhsata işletme sürecinde TÜV onayına ihtiyaç yoktur. Çeki demiri uygunluk raporu TSE tarafından yetkilendirilen özel işletmeler tarafından hazırlanmaktadır.

 

Montajı yaptıracak kullanıcıların TSE yetki belgesine sahip olan servisleri tercih etmesi çeki demirinin ruhsata işlenmesi için çok önemlidir. Karayolları Trafik Kanunu’na göre araçlarda yapılan her tür montajın ve tadilatın 30 gün içerisinde bildirilmesi ve yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Çeki demiri montajı da bu kanuna tabidir.


scroll up