Blog

Çeki Demiri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çeki Demiri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çeki Demiri Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?        

Çeki demiri seçiminde en önemli husus aracınıza uygun tasarlanmış olmasıdır. Öncelikle projelendirilerek aracınızın aksamlarına uygun bir çeki demiri tasarlanmalıdır. Ayrıca seçeceğiniz çeki demirinin EC94/20 yani Avrupa Topluluğu belgesine sahip olması bir diğer önemli husustur. Birkaç çeki demiri çeşidinin arasından sizin için uygun olanı tercih etmeniz gerekir, bunlar: sabit ve portatifTopuzlu çeki demirleridir. Portatif Topuzlu olan çeki demirleri de aracınızdan çıkarmak istediğiniz takdirde yeri dışarıdan belli olanlar ve olmayanlar olarak ayrılmaktadır. Çeki demiri seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus çeki demirleri kullanılırken elektrik aksamını iletmesi için elektrik bağlantı kitleri ile beraber kullanıldığını bilmenizdir. Elektrik bağlantı kitlerinin de yine aracınızın aksamına ve akünüzün gücüne bağlı olarak tasarlanması gerekir.

Çeki Demiri Kullanmak İçin Gereken Kanuni Şartlar Nelerdir?     

Çeki demiri kullanımı konusunda gerekli olan kanuni hususlar öncelikle seçilen çeki demirinin Avrupa topluluğu EC94/20 standardı belgesinin olması ve yetkili montaj merkezinde takılması gerekir. Montajın ardından çeki demirinin araç ruhsatına işlenmesi gerekmektedir. Bunun için de aracı muayene sokmak gerekir. Araç çeki demirinin takıldığı şekliyle muayenesinin geçmesinin ardından belgelerinizi noter de onaylatmanız gerekmektedir. Süreç çok uzun olmamakla beraber belirli kanunen ve şeklen bu şekilde şartlara bağlanmıştır. Kanuni şartların yerine eksiksiz getirilmesi ve belgelerin eksiksiz şekilde hazırlanmasının ardından kanuni süreç tamamlanmış oluyor.

Çeki Demirini Kendim Monte Edebilir Miyim?

Çeki demiri montajını kendinizin gerçekleştirmeniz pek mümkün değildir. Montaj aşaması mekanik ve elektronik işlemlerden oluşmaktadır. Ayrıca bu işlemler aracın modeline ve markasına göre ciddi farklılıklar gösterebilir. Örneğin, bazı araçlara çeki demirinin takılması tamponun sökülmesi gerekirken bazı araçlar için buna gerek kalmamaktadır. Bu yüzden bu işlemlerin yetkili profesyoneller tarafından yapılması daha doğru olacaktır. Ayrıca çeki demiri takılması işlemi ardından yasal prosedür başladığından demirin ruhsatınıza işlenmesi sürecinde problem yaşamanızı sağlayabilir. Tüm bu sebeplerden dolayı çeki demirinin montajı işlemini yetkili bayilerde hem en doğru şekilde hem de yasal standartlara en uygun şekilde montajın gerçekleştirilmesi daha sağlıklı olacaktır.

 


scroll up