Blog

Çekme Karavan Hangi Araçlara Takılır?

Çekme Karavan Hangi Araçlara Takılır?

Günümüzde karavan kullanımına olan ilgi giderek artmaktadır. Karavan sahibi olmak isteyenlerin çekme karavan hangi araçlara takılır? gibi birçok soru işareti bulunuyor.

Eğer sizin de karavan alma düşünceniz varsa ve aklınızda buna benzer sorular mevcutsa makalemize göz atmanızda yarar var.

Önce biraz çekme karavanın ne olduğundan ve çeşitlerinden bahsedelim.

Çekme Karavan Nedir?

Motorlu araçlar ile çekilerek taşınabilen ve içinde yaşayabilmek için gerekli ekipmanların yer aldığı karavan türüne çekme karavan adı verilir. Bu karavanların yapısında itici bir güç bulunmaz ve yalnızca motorlu araçlar vasıtasıyla çekilebilirler.

Farklı tip ve yapıya sahip karavan çeşitleri bulunur. Kullanacağınız alana ve amacınıza yönelik en uygun karavan modeline karar verebilirsiniz.

Çekme Karavanın Ağırlıkları Ne Kadardır?

Karavan çeşitlerini seçerken, aracınızın kapasitesine uygun ağırlıkta çekme karavanı seçtiğinizden emin olmalısınız. Bu konuda size römork firmaları veya çekme karavan satan firmalar yardımcı olacaktır.

750 Kg Altındaki Çekme Karavanlar

Bu çekme karavan türünde ekipmanlar dâhil olmak üzere bütün ağırlık en fazla 750 kilodur. Bu söz konusu ekipmanlara mobilyalar, ocak, tuvalet, masa vb. dâhildir.

750 kg altı karavanları kullanabilmek için B sınıfı ehliyet sahibi olmanız yeterlidir. Aynı zamanda vergiye tabi değildir.

750 Kg Üstündeki Çekme Karavanlar

Genellikle bu karavan tipleri çift dingillidir ve boyu 3.90 metrenin üzerindedir. Bu karavan çeşidine sahipseniz her sene muayene kontrolünden geçirmek zorundasınız. İlerleyen süreçlerdeki olası kazaları önlemek ve arızaların önüne geçmek için muayene şartı vardır.

Bu karavanı çekmek için aracınıza çeki demiri taktırmak ve taktırdığınız çeki demirini ruhsata işlemek zorundasınız. Aynı zamanda BE sınıfı tipi ehliyet sahibi olma zorunluluğu vardır.

Çekme Karavan Taşımak Çeki Demiri Taktırmak Zorunlu Mudur?

Evet, karavanın ağırlığı ne olursa olsun çekme karavan olduğu sürece aracınızda çeki demiri olma zorunluluğu vardır.

Çekme karavan motorlu araçlar vasıtasıyla çekilebildiğinden dolayı araçta mutlaka çeki demiri olmalıdır. Çeki demiri taktıracağınız firmanın Avrupa Topluluğu EC94/20 standardı belgesinin olduğuna dikkat etmelisiniz. Eğer bu belge yoksa ilerleyen süreçlerde güvenlik açısından sorun yaşayabilirsiniz.

Aracınıza uygun çeki demirini belirlerken karavanın ağırlığı ve aracınızın kapasitesi göz önünde bulundurulur.

Çekme karavanınıza ve aracınıza en uygun çeki demirinin hangisi olduğunu öğrenmek için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.


scroll up