Blog

Çift Amaçlı Çeki Sistemleri

Çift Amaçlı Çeki Sistemleri

Çift Amaçlı Çeki Sistemleri

Motorlu bir aracın motorsuz bir aracı çekmesini sağlayan ara parçaların geneline çeki sistemi parçaları denir. Çeki sistemleri günlük kullanımda daha çok tercih edilen kaplin sistemli bir çeki topuzuna bağlanan tip ve çeki oku sistemini kullanan daha çok ağır işlerde tercih edilen pimli tip olarak üretilmiştir. Her iki sistemin aynı anda kullanabildiği çeki sistemleri de çeki demiri Ankara ilinde de üretilmektedir. Bu tip sistemlere çift amaçlı çeki sistemleri denir.

Çift Amaçlı Çeki Demiri

Çift amaçlı çeki demirleri temel olarak pimli sistem ve kaplin sistemini birleştiren sistemlere verilen isimdir. Bu tip sistemlerin avantajı iki farklı sisteme sahip römorkları çekebilmesidir. Çift amaçlı çeki demiri otomobiller ve kamyonetler için uygundur.

Çift Amaçlı Çeki Demiri Fiyatları

Çeki demiri Ankara imaları Ostim’de TSE standartlarına uygun olarak üretilmektedir. Çift amaçlı çeki demirleri uygulama yapılacak araca uygun şekilde üretilir. Gerekli izinler için gerekli olan proje çizimi hizmeti üretici tarafından veriliyor olması önem teşkil etmektedir. Proje çizimi uygun bulunmayan montajlar ruhsata işleme esnasında sorunlara sebep olmaktadır. Kullanım amacına ve kullanılacak aracın tipine uygun olarak çeşitli ölçülerde ve modellerde projelendirilerek üretimi ve montajı yapılır.

Son yıllarda karavan turizminin ülkemizde yaygınlaşması çeki demiri ihtiyacını arttırmış ve bu doğrultuda bir üretim standardı getirilmiş ve giderek kalitesini arttırmaya yönelik iyileştirmeler yapılmıştır. Kullanılacağı araç ve römork tipine bağlı olarak çift amaçlı çeki demiri Ankara fiyatları belirlenmektedir. Ayrıca çeki sistemlerinin elektrik aktarımını sağlayan bağlantı noktaları bulunmaktadır. Bu bağlantılar aracınızın tipine akü gücünüze göre seçilmelidir.

Aracınıza çeki demiri montajı ile ilgili kanuni hususlar Avrupa Standartları belgesine sahip çeki demiri seçimi yapmanızı gerektirmektedir. Montajın yapılması ardından ruhsata işleme süreci başlamaktadır. Araç muayeneye girmeli ve başarılı olarak süreç tamamlanmalıdır. Ruhsata işleme süreci montajı yapılan çeki demirinin Avrupa Standartlarına uygun üretilmiş olmasıdır. Ayrıca montajının denetleyici kurumun uygunluk belgesine sahip yetkili servis tarafından yapılması gerekmektedir.

Muayenenin başarılı geçebilmesi için çeki demiri projesi uygunluğu durumunda kanuni süreç tamamlanacak ve aracınızla çektiğiniz römork tipi ve araç tipi için uygun sürücü ehliyetine sahip olduğunuz takdirde römork çekme hakkına sahip olabileceksiniz.

 


scroll up