Blog

Duster Çeki Demiri Çeşitleri Nelerdir?

Duster Çeki Demiri Çeşitleri Nelerdir?

Aracınıza çeki demiri taktırmak istiyorsanız öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Aracınızın modeline ve sizin taleplerinize göre çeki demiri çeşitleri mevcuttur.
Örneğin Duster çeki demiri ile farklı bir modele uygun çeki demiri değişiklik gösterebilir. Bu sebeple öncelikle aracınızın modeline uygun çeki demirini belirlemelisiniz.
 
Çeki demiri seçerken dikkat etmeniz gereken diğer ölçüt, ne için taktıracağınızdır. Aracınızın kapasitesi, taşıyacağınız yük, yükün ağırlığı ile aracınızın ağırlık oranları gibi kriterleri belirledikten sonra size uygun çeki demirini bulabilirsiniz.
 
Farklı araçlara uygun olacak şekilde üretilen çeki demiri çeşitleri genel olarak ikiye ayrılır. Bunlar:
 
1-Sabit Çeki Demirleri
2-Sökülebilir Çeki Demirleri
 
 
Sabit Çeki demiri modelleri, takıldıktan sonra aracınızın arkasında sürekli olarak yer alır. Sökülemez. Sabit çeki demirleri de iki başlıkta incelenir. Bunlar flanşlı çeki demiri ve kuğu boynu çeki demiridir.
 
Kuğu boynu çeki demiri; genel olarak hafif tür araçlarda ve otomobillerde kullanılır. Flanşlı çeki demiri ise daha ağır araçlarda kullanılır. Ticari araçlar, araz, araçları ve pick-uplar buna örnektir.
 
Sökülebilir çeki demiri modelleri; yerinden sökülüp sonrasında geri takılabilen özelliğe sahiptir. Aracınızın arkasında sürekli çeki demiri görmek istemiyorsanız, yalnızca kullanacağınız zaman takmak istiyorsanız sökülebilir çeki demiri modellerini tercih edebilirsiniz.
 
Sökülebilir çeki demirleri de iki kategoriye ayrılır. Bunlar yatay sökülebilir çeki demiri ve dikey sökülebilir çeki demiridir.
Yatay sökülebilir çeki demiri, bir mandal sistemiyle yatay bir hareketle kolayca sökülebilir. Dikey sökülebilir çeki demiri ise anahtar sistemiyle dikey hareketle sökülebilir. Bağlantı noktası ise tamponun arka tarafında gizli şekilde durur, görünmez.
 
 

Duster Çeki Demiri ile Hangi Araçlar Çekilebilir?

 
Aracınızın kapasitesine ve taşımasını yapacağınız yükün veya taşıtın ağırlığına göre çekebileceğiniz
araçlar değişiklik gösterir. Çeki demiri takılan araçlarda genel olarak, taşınacak yüke göre römork belirlenir. Uygun römorka göre ATV, tekne, bisiklet, otomobil, karavan gibi birçok vasıta çekilebilir. Ancak çekilecek aracın ağırlığına dikkat edilmelidir. BE ehliyetine sahip sürücüler için römork yükünün ağırlığı maksimum 3500 kg olmalıdır.
 

Çeki Demiri Bağlantısı Nasıl Yapılır?

 
Çeki demiri, arka tamponun alt kısmına ortalanır ve dikkatli bir şekilde montaj işlemi gerçekleştirilir.
Mekanik bağlantının dönüş ve ağırlık testlerinin mutlaka yapılması gerekir. Aksi takdirde ilerleyen süreçlerde kullanım esnasında sorunlar ortaya çıkabilir.
Hem mekanik bağlantı hem de elektrik bağlantısı dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Eğer mevcutsa stop lambası ve sinyal kablolarının bağlantısı da dikkatlice yapılmalıdır.
 
Aracınıza çeki demiri montajı yapacak olan firmayı iyice araştırmanızı ve gerekli belgelerin olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

scroll up