Blog

Karavan Çeki Demiri Montajı Nasıl Yapılır?

Karavan Çeki Demiri Montajı Nasıl Yapılır?

Karavan seyahati, çoğumuzun gerçekleştirmek istediği hayallerden biri arasında yer alıyor. Özellikle yaz aylarında bu seyahati gerçekleştirmeye olan talep artıyor.  Karavanlar, motokaravan ve çekme karavan şeklinde iki şekilde mevcut. Araç kullanıcıları, bu iki seçeneği her açıdan değerlendirirken, karavan çeki demiri araştırmalarına da başlıyor.

Motokaravan, başka bir araca ihtiyaç duymazken çekme karavanın başka bir araç aracılığıyla kullanılması gerekir. Bu sebeple araç sahipleri, araçlarına çeki demiri taktırarak çekme karavan kullanabilme avantajına sahip oluyor.

İlk olarak çekme karavanın detaylarından kısaca bahsedelim.

Çekme Karavan Nedir?

Çekme karavan, araca takılan çeki demiri ile kullanılabilen karavan çeşididir. Motokaravana göre çekme karavan kullanmanın birçok avantajı vardır.

Bu avantajları sıralayacak olursak:

  • Motokaravana kıyasla daha uygun fiyatlıdır ve daha düşük maliyetlidir.
  • Kendi aracınızı kullanacağınızdan dolayı ekstra motor ve araç maliyeti ödemezsiniz. Kendi aracınızı kullanırken karavanınızı da kullanmış olacaksınız.
  • 750 kg ve altı çekme karavanlar B sınıfı ehliyet ile kullanılabilmektedir. Aynı zamanda muayene, vergi, sigorta gibi gereksinimleri yoktur.
  • 750 kg altı karavanları kullanabilmeniz için aracınızda ruhsata işli çeki demiri olması yeterlidir. Ekstra herhangi bir konuda uğraşmanıza gerek kalmaz.
  • Çekme karavanı aldığınız zaman kendi aracınıza tekrardan muayene, sigorta işlemine gerek kalmaz.
  • Çekme karavan ile ileri geri gidebilmek için manevra yapmak gerekir. Araç sürücülerinin yalnızca buna dikkat etmesi gerekir.
  • Seyahat ederken yer sıkıntısı yaşamazsınız. Çekme karavanınız ile dilediğiniz gibi gezebilir, konaklama sorunu yaşamazsınız.
  • Yalnızca konaklama değil kalabalık gezilerde de çekme karavan avantajlıdır. Yer sorunu yaşamadan sevdiklerinizle kalabalık ve eğlenceli geziler gerçekleştirebilirsiniz.
  • Depolama sıkıntısı yaşamazsınız. Çok eşya ile bir yere gitmeniz gerektiğinde rahatlıkla eşyalarınızı çekme karavanınıza yerleştirebilirsiniz.

Çekme karavan satın almak istiyorsanız ve çeki demiri ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız Çeki Demiri Maliyeti Neye Göre Değişir? Başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Karavan Çeki Demiri Nedir?

Aracın, karavanı çekebilmesi için yerleştirilen metal araba parçası çeki demiridir. Aracın arka tarafına, uygun çeki demiri monte edilir ve araç çekme karavana uygun hale gelir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta araca uygun çeki demirinin monte edilmesi gerektiğidir. Diğer nokta ise araca uygun çekme karavan takılmasıdır.

Çekme karavanın ve çeki demirinin araca uygun olması güvenlik açısından oldukça önemlidir. Aracın kapasitesini aşan karavanlar hem araca hem de sürücüye zarar verebilir.

Çekme karavan hangi araca takılır? sorusunun cevabı ise çekme karavanın ağırlığına bağlı olarak değişmektedir. 750 kg’nin altındaki araçlar için B sınıfı ehliyet yeterlidir. Ancak 750 kg üstü araçlar için farklı prosedür gerekir. Otomobil üreticilerinin onayladığı bütün araçlara çekme karavan ve çeki demiri takılabilir.

Detaylı bilgi edinmek için Çekme Karavan Hangi Araçlara Takılır? Başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Çeki Demiri Nasıl Monte Edilir?

Aracınıza uygun çekme karavan aldıktan sonra, sürebilmek için uygun çeki demiri taktırmanız gerekir. Aracınıza uygun çeki demirinin hangisi olduğunu öğrenmek için Hazelser ile iletişime geçebilirsiniz.

Çeki demiri monte edebilmek için ilk olarak araç detaylı muayeneden geçer. Aracın çeki demirine uygunluğu kontrol edilerek onaylanır. Sonrasında çeki demiri, aracın arka tamponunun ortasına yerleştirilmektedir.

Herhangi bir elektronik cihaz kullanımına gerek kalmadan çeki demiri montajı gerçekleştirilmektedir. Bunun en büyük avantajı araca herhangi bir zarar vermemesidir. Çeki demiri taktırmak bu yüzden kolay bir işlemdir.

Aracınıza taktıracağınız çeki demirinin Avrupa topluluğu EC94/20 standardı belgesinin olması zorunludur. Çeki demiri taktıracağınız yerin yetkili bir yer olmasına dikkat etmelisiniz.

Yetkili çeki demiri firmalarından Hazelser’den aracınıza uygun çeki demiri montajı yaptırabilirsiniz.

Monte işleminden sonra çeki demirinin ruhsata işlenmesi zorunludur. Bu yüzden çeki demiri taktırdıktan sonra ruhsatın yenilenmesi zorunludur. Ruhsatta görünmeyen çeki demiri cezaya yol açabilir.

Çeki Demiri Nasıl Ruhsata İşlenir?

Az önce de bahsettiğimiz gibi çeki demiri taktırdıktan sonra ruhsata işlemeniz zorunludur. Ruhsata işlemek için öncelikle TSE araç kontrol merkezine gitmelisiniz. TSE kontrol merkezinden alacağınız gerekli belgeler ile notere gidip ruhsata işlemelisiniz.

Montaj uygunluk belgesini, çeki demirini temin ettiğiniz ve montajını yaptırdığınız yerden alabilirsiniz. Ruhsata işlemeden önce aracın geçerli muayenesi olması zorunludur. Bu sebeple aracınızın muayene süresi dolduysa muayene ettirmeyi unutmayın.

Karavan Çeki Demiri Montajı Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızdan memnun kaldıysanız 2022 Römork Çeki Demiri Rehberi başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.


scroll up