Blog

Römork Karavan Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Römork Karavan Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Çekme karavan olarak da bilinen römork karavan, son yıllarda tatillerin vazgeçilmez aracı haline geldi. Peki, çekme karavan nedir? Kullanmak avantajlı mıdır? Detaylar için makalemizi okumaya devam edin.

Römork Karavan Nedir?

Römork karavan, otomobil veya diğer araçların arkasına çeki demiri vasıtasıyla takılan, motorsuz karavan çeşididir. Günümüzde yaygın seyahat araçlarından biridir.
Birçok işlevinin olması ve en az motokavaran kadar işlevsel olmasından dolayı tercih edilmektedir.

Çekme Karavan Kullanmanın Avantajları

  • Dolu ağırlığı 750 kilogramdan az olan çekme karavanlar için ruhsat gerekmez.
  • Yıllık vergi masrafları yoktur.
  • Motokaravanlara kıyasla daha düşük maliyetlidir.
  • Yalnızca seyahat edeceğinizde veya ihtiyacınız olduğunda kullanabilirsiniz. Çekme karavanı, çeki demirinden ayırıp otomobilinizi bağımsız olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.
  • Herhangi bir bakım ve onarım gerektiğinde düşük maliyetle halledebilirsiniz. Kolay kolay da bir bakıma ihtiyaç duymaz.
  • Mevcut otomobilinizle kullanacağınız için ekstra bir araç sigorta muayenesi, bakımı, yürütme maliyeti gibi masraflardan kurtulursunuz.
  • Karavan olarak kullanmadığınız zaman depo gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.
  • Çekme karavanı araçtan bağımsız olarak herhangi bir yere park edebilirsiniz. Böylece aracınızdan farklı bir yerde park edebileceğinizden, park yeri sorunu yaşamazsınız. Gezdiğiniz yerde konaklamanız ile ulaşımınız konusunda pratiklik kazanmış olursunuz.
  • Çekme karavan kullanabilmek için aracınızda çeki demiri olması gerekir.

römork karavan kullanmanın avantajları nelerdir

Karavan Çeki Demiri

Otomobilin, römork karavanı çekebilmesi için uygun bir çeki demirine ihtiyacı vardır. Aracınıza uygun çeki demirini, aracın arka tarafına monte ettirdikten sonra çekme karavana uygun hale gelir.

Bu noktada çeki demirinin araca uygun olması özellikle güvenlik açısından çok önemlidir. Aracınıza uygun çeki demirinin hangisi olduğunu öğrenmek ve yüksek kalitede çeki demiri temin etmek için Hazelser’le iletişime geçebilirsiniz.

Çeki demiri taktırırken dikkat etmeniz gereken bir unsur da ruhsata işlemeniz gerektiğidir. Ne için olursa olsun çeki demirini ruhsata işletmek zorunludur.

Bunun için ilk olarak TSE araç kontrol merkezinden gerekli belgeleri almalı ve ardından bu belgelerle notere gitmelisiniz.

Römork karavan başta olmak üzere birçok römork çeşidini ve aracınıza uygun çeki demirini Hazelser’den alabilirsiniz. Hazelser, size teknik konuda da gerekli desteği ve bilgiyi sağlamaktadır.


scroll up